Pani nie tylko ze świetlicy. Część I

Tak się składa, że nie wszyscy uczniowie znają lub pamiętają jak się nazywam. Mówią o mnie "Pani ze świetlicy". Na początku jakoś za tym nie przepadałam, ale teraz jestem z tego dumna. Praca w świetlicy jest pełna wyzwań, ale też daje duże możliwości jeśli chodzi o organizację różnego rodzaju zajęć, również tych, które proponuje młodzież. Często zachęcam uczniów, by sami zorganizowali lekcje. Do tej pory miałam tylko kilku odważnych, którzy chcieli postawić się w roli nauczyciela. 

W swojej pracy staram się brać udział w różnego rodzaju akcjach i kampaniach. To właśnie o nich będzie ten wpis. W co może zaangażować się każda "pani ze świetlicy"? Odpowiedź poniżej :)


Pierwszym programem, który mogę polecić jest "WF z klasą".  Do zespołu szkolnych koordynatorów dołączyłam rok temu. Pomagałam przy organizacji różnego rodzaju zajęć, spotkań ze sportowcami, współprowadziłam też szkolnego bloga, gdzie opisywałam wiele różnorodnych działań. Warto dodać, że otrzymaliśmy tytuł "Bloga miesiąca" oraz odznakę "Promujemy sport". Oczywiście zachęcałam również uczniów dojeżdżających do aktywnego spędzania wolnego czasu. Wspólnie zrealizowaliśmy wiele zajęć tanecznych, organizowaliśmy kibicowanie podczas szkolnych rozgrywek, mieliśmy swój świetlicowy turniej piłki nożnej. Wachlarz działań wychowawcy świetlicy podczas realizacji "WFu z klasą" jest naprawdę szeroki. Zachęcam do włączenia się w szkolne działania. Dodam, że nie należę do ludzi w standardowym rozmiarze, jednak bardzo lubię sport. Uczniom łatwiej jest się przełamać, gdy nauczyciel ćwiczy razem z nimi.

Kolejnym programem, w którym biorę udział jest "Szkoła Odkrywców Talentów". Każda placówka może zgłosić się do programu poprzez specjalny formularz na stronie internetowej. Moja rola polega na pełnieniu funkcji Lidera Zdolności. Dbam o kontakt z ORE, wysyłam przykłady dobrych praktyk oraz opis Dnia Talentów. Pod koniec każdego roku szkolnego piszę raport na temat działań podejmowanych przez szkołę na rzecz rozwoju i promocji talentów. Sama też prowadzę Koło Fotograficzne, którego działania i sukcesy świetnie wpisują się w koncepcję SzOT. Gorąco zachęcam do rozwijania pasji i talentów uczniów, którzy po latach potrafią napisać wiadomość, że gdyby nie ty, to nie przełamaliby się i zamknęli swoje prace pod kluczem ;) Takie wieści to najlepsza motywacja!Trzeci program,  w którym uczestniczę nosi nazwę "Scrabble w Szkole". Przystąpiłam do niego dwa lata temu. Po wysłaniu zgłoszenia nasza szkoła otrzymała bezpłatny pakiet pięciu gier Scrabble, które powędrowały do mojej świetlicy i do dziś służą uczniom dojeżdżającym. Często korzystają z nich również nauczyciele języka angielskiego lub poloniści podczas lekcji. Co roku we współpracy z panią bibliotekarką organizujemy szkolny Turniej Scrabble. Zwycięzcy otrzymują dyplomy oraz nagrody książkowe. Gra w Scrabble jest również świetnym narzędziem podczas prowadzenia terapii pedagogicznej. Polecam każdemu!

Opisałam pierwsze trzy programy, w których biorę udział. Następny wpis będzie o kampaniach, które realizuję co roku w swojej szkole i zawsze spotykają się z zainteresowaniem uczniów.

Życzę miłego weekendu :)

Komentarze

 1. A ja nie wiedziałam o "Scrabblach w szkole". Uwielbiam tę grę, muszę dołączyć :D
  Pozdrawiam

  www.zakreconybelfer.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam, bo pakiet jest super. Teraz mogły się trochę zasady zmienić, ale warto dołączyć :)

   Usuń
  2. Na stronie się zalogowałam, ale jakoś nie mogę dodać swojego kółka :( Na razie Dyrekcja wyraziła chęć zakupu jednego zestawu scrabbli, więc i tak się cieszę. A w najbliższym czasie mam nadzieję dołączyć w pełni do programu :D

   Usuń
 2. Ja mogłam dodać kółko dopiero po akceptacji, która jednak trochę trwała.

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza