Międzynarodowy Dzień Kropki w naszej świetlicy

International Dot Day jest obchodzony 15 września. W tym roku postanowiłam przyłączyć się do obchodów tego niezwykłego święta. Zorganizowałam zajęcia dla uczniów dojeżdżających w świetlicy szkolnej. Nie zapomniałam oczywiście o wydrukowaniu plakatów i umieszczeniu informacji na stronie internetowej szkoły i Facebooku. Swój udział w Dot Day zgłosiłam też na specjalnej stronie internetowej.

W krótkim artykule na stronie szkoły opisałam czym jest owe święto. Dzień kropki” został zainspirowany książką Petera Reynoldsa „The Dot”. Książeczka opowiada o kropce, która całkowicie zmienia życie małej Vashti. Dziewczynka nie radzi sobie na lekcji plastyki. Nauczycielka zachęca ją, by postawiła na kartce mały znaczek i zobaczyła, gdzie ją to zaprowadzi. Uczennica niechętnie stawia na kartce jedną, małą kropkę. Następnego dnia widzi swoją pracę oprawioną w piękną ramkę na honorowym miejscu w klasie. Od tej pory Vashti zaczyna malować kropki. Tworzy tyle dzieł, że można zorganizować specjalną wystawę, na której dziewczynka poznaje nieśmiałego chłopca. Vashti postanawia uwierzyć w niego, tak jak w nią uwierzyła jej nauczycielka.
Hasłem przewodnim Dot Day jest Make your mark and see where it takes you. Już to hasło bardzo mnie zainspirowało do zorganizowania zajęć. W mojej głowie pojawiły się przykładowe "kropki", które z małych stały się wielkimi. Moje bieganie zainspirowane pewnymi wydarzeniami, pierwsze tańce dla przełamania nieśmiałości (a teraz moja pasja), rozpoczęcie pracy w szkole. Pomyślałam też o moich byłych uczniach, którzy po latach piszą do mnie, że ich do czegoś zainspirowałam. Cieszy fakt, że ich "kropka" została postawiona właśnie w świetlicy, że rozwijają swoje talenty i przede wszystkim wierzą w siebie. 
Dziś również chciałam by uczniowie dostrzegli w sobie potencjał i przygotowałam zajęcia plastyczne. Na początku zgromadziłam folię piankową, tekturę falistą, papier dekoracyjny, farby, pastele, kartki itp. potrzebne do zajęć.

W pierwszej części lekcji poprosiłam młodzież, by obejrzała filmik o małej Vashti. Po projekcji krótko dyskutowaliśmy o znaczeniu "kropki". Każdy z uczniów postawił na kartce swój znaczek i zaczął pracę. Powstały bardzo różnorodne dzieła przedstawiające zwierzęta, krajobrazy, rośliny. Byłam mile zaskoczona, gdy jeden z uczniów wziął pozostałości z wyciętych kółek i z ich konturów stworzył własną pracę.

Na koniec poprosiłam uczniów, by podeszli do przygotowanego na oddzielnym stole płótna. Zadanie było proste: każdy z nas zostawia po sobie kropkę. Kolor i wykonanie dowolne. Razem stworzyliśmy jedyny i niepowtarzalny obraz, który umieszczę w widocznym miejscu w świetlicy. Mam nadzieję, że będzie przypominał młodzieży, by wierzyła w siebie i nie bała się odkrywania talentów oraz wyrażania siebie przez sztukę. 


Mam nadzieję, że idea Dot Day będzie nam towarzyszyła przez cały czas. Do zobaczenia za rok!


Komentarze

Publikowanie komentarza