WARTO CZYTAĆ

Z czytaniem wśród młodzieży jest bardzo różnie. Część "pochłania" książki, inni potrzebują dodatkowej motywacji. Kilka lat temu wspólnie z panią bibliotekarką postanowiłyśmy zorganizować I Dzień Wiosny pod znakiem literatury i zachęcić młodzież do czytania.Krok pierwszy: Przebranie
Każdy uczeń mógł przyjść do szkoły przebrany za bohatera dowolnej książki. W szkole pojawili się Krzyżacy (cała klasa była przebrana!), Ania z Zielonego Wzgórza, Królewna Śnieżka w towarzystwie krasnoludków i wiele innych barwnych postaci. Bardzo ucieszył mnie fakt, że do zabawy włączyli się również nauczyciele. Jedna z pań była Czerwonym Kapturkiem, inna Panią Wiosną, a ja zostałam Dobrą Wróżką. Zawsze staram się przebierać podczas różnych imprez tematycznych :) Każda z klas miała okazję zaprezentować się przy Jury, które oceniało stroje. Oczywiście wszyscy uzyskali maksymalną ilość punktów i otrzymali dyplomy.

Krok drugi: Quiz
Chciałyśmy również sprawdzić znajomość popularnych lektur. Ułożyłyśmy specjalny test, który rozwiązywali przedstawiciele klas. Quiz składał się z 15 pytań. Część z nich specjalnie zawierała błędy np. "Jakie wydarzenie historyczne zostało opisane w Krzyżakach Adama Mickiewicza?" Oczywiście część uczestników zauważyła podstęp i poprawiła pytanie.

Krok trzeci: Plakaty
Uczniowie pod opieką wychowawców wykonali też plakaty promujące czytelnictwo. Każda praca była bardzo oryginalna i została przez nas doceniona. Mogliśmy podziwiać pomysłowość i talenty plastyczne uczniów. Gotowe plakaty zostały powieszone tablicy na górnym holu tworząc wystawkę. Do dnia dzisiejszego część z nich jest wykorzystywana przy robieniu gazetek bibliotecznych oraz ozdabiają bibliotekę na stałe.

Krok czwarty: Podsumowanie
Zabawa była bardzo udana. Każdej klasie wręczono dyplomy za pomysłowość i wkład pracy w wykonanie zadań. Głównym celem naszej inicjatywny było zachęcenie uczniów do częstszego odwiedzania biblioteki szkolnej oraz ukazanie, że książki mogą być doskonałymi "towarzyszami" w czasie wolnym :)

Komentarze