"Dear World Leaders"

Taki właśnie tytuł ma spot, którego autorami są dzieci i młodzież z całego świata. Akcję "nakręcił" jeden z najpopularniejszych zespołów na świecie: One Direction. Klip stał się idealnym dodatkiem do zajęć w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej. No, ale od początku...

Po omówieniu kwestii stereotypów jakimi się posługujemy i jakie dotykają nas samych zaczęliśmy omawiać sytuację dostępu do edukacji oraz opieki medycznej w Polsce i innych krajach (między innymi tych w Afryce). 

Młodzież obejrzała kolejno dwa filmiki. Jeden przedstawiał sytuację w izbie przyjęć afrykańskiego szpitala, do którego trafiają dzieci chore na malarię. Niestety wielokrotnie jest już dla nich za późno. Koszt szczepionki dla takiego dziecka to około 30 zł. Gimnazjaliści byli nieco wstrząśnięci tym, co zobaczyli. Nie mieli pojęcia, że takie sytuacje miały (i mają nadal) miejsce. Stwierdzili też, że nie są w złej sytuacji jeśli chodzi o leczenie, dostęp do leków i lekarzy.


Kolejny filmik to historia dwóch chłopców, którzy najbardziej na świecie chcą się uczyć. Jeden pragnie być lekarzem, drugi nauczycielem. Niestety muszą pracować, by przeżyć. Ich "praca" to codzienna wędrówka po wysypisku śmieci w poszukiwaniu kabli, które można przetopić i innych rzeczy, które nadają się na skup. Często mają poparzone ręce i poranione nogi. W drugiej części klipu widzimy szkołę. Jest wyposażona bardzo skromnie. Nie mniej jednak dzieci, które mogą się w niej uczyć są szczęśliwe i chętnie uczestniczą w lekcjach.  W tym przypadku moi uczniowie stwierdzili, że mogą uczyć się w luksusowych warunkach. Mają dach nad głową, ławki, krzesła, salę gimnastyczną i wiele rzeczy, na które inni nie mogą sobie pozwolić.Na koniec puściłam mojej młodzieży wcześniej wspomniany spot pod tytułem "Dear World Leaders". Jego bohaterowie do młodzi ludzie z całego świata, którzy mówią o potrzebie równości, sprawiedliwości, życia w świecie bez przemocy, stereotypów z poszanowaniem drugiego człowieka. Klip stanowią amatorskie nagrania z całego świata. Mimo różnych kultur, pochodzenia wszyscy dostrzegają te same potrzeby i proszą obecnych oraz przyszłych światowych przywódców o świat pełen pokoju.

Po projekcji zapytałam uczniów, co sami by dodali do takiego spotu "od siebie" i o to w jakim świecie chcieliby żyć w przyszłości. Niektórzy wypowiadali się otwarcie, innym zostawiłam tą kwestię do przemyślenia.

Polecam organizowanie zajęć w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej. Mogą być okazją do poznania wielu problemów, które pojawiają się na świecie oraz dyskusji, jak można im zaradzić.

Komentarze