NAJWAŻNIEJSZE

Długo mnie nie było. Wszystko przez dosyć sporą ilość dodatkowych wydarzeń, projektów i wyjazdów. No ale wracam i postanowiłam odrobić zaległą pracę domową, którą swego czasu zadała Karolina z Lekcji Polskiego. "Najważniejsze" od razu przykuło moją uwagę i chęć opisania wszystkiego co ważne w odniesieniu do mojego EVS. Zaczynam!

1. Najważniejsza lekcja
Cały EVS jest dla mnie jedną wielką lekcją. Każdego dnia stykam się z czymś nowym, kompletnie dla mnie innym i niezwykłym. To nie tylko nauka języka, ale też codzienne poznawanie nowych ludzi, kultury, poszerzanie horyzontów i łamanie stereotypów.  Jednym z najważniejszych aspektów było całkowite wyjście z mojej strefy komfortu. Czasami jest ciężko, ale wiem jedno: stałam się bardziej otwarta na nowe doświadczenia!

2. Najważniejsze spotkanie
Właściwie to było ich kilka. Jednym z najważniejszych był mój Mid Term. Dowiedziałam się bardzo dużo o sobie oraz o tym jak widzą mnie inni ludzie. Bez wątpienia przeżyłam wspaniałe chwile, ale też wiele się nauczyłam.
Kolejnym ważnym dla mnie spotkaniem było przypadkowe poznanie pewnego pana w Ołomuńcu. Jakoś tak się złożyło, że trafiłam na jeden dzień do szkółki narciarskiej. Poznałam instruktora, który nie dość, że mówił po polsku to jeszcze był w moim rodzinnym mieście. Cóż za przypadek!
Poza tym każde spotkanie z moją rodziną jest dla mnie ważne. Mam to szczęście, że odwiedzili mnie rodzice, brat oraz siostry. Co jakiś czas to ja jeżdżę do Bytomia, by spotkać się z moją sis ;)


3. Najważniejszy posiłek
To każdy dzielony z osobą, którą lubię. Zdrowe śniadanie zjedzone ze smakiem u mojej siostry oraz wspólna kolacja w wegetariańskiej restauracji w Katowicach, nasza międzynarodowa Wigilia. To dzielenie się obiadem i kolacją z nowym przyjacielem podczas Mid Termu. Nawet zjedzenie zwykłej kanapki w doborowym towarzystwie jest dla mnie ważne.

4. Najważniejsza wiadomość
To listy, które dostałam podczas Mid Termu. Osoby z różnych stron Europy, które spotkałam po raz drugi w moim życiu napisały do mnie jedne z najpiękniejszych słów. Kolejna ważna wiadomość jest taka, że ponownie jadę do Wiednia a już za tydzień spotkam się z prawie całą rodziną.

5. Najważniejsze wydarzenie
To chyba każda nowa podróż i możliwość nauczenia się czegoś nowego. Moja ostatnia czeska wyprawa to weekend w Ołomuńcu, który jest miastem wartym odwiedzenia! Bardzo ważne było dla mnie podzielenie się refleksjami i doświadczeniami z EVS podczas spotkania ze wszystkimi wolontariuszami z Decko.


6. Najważniejsza osoba
Chyba nie uda mi się wskazać jednej, bo jest ich moim życiu wiele. Cała rodzina, w tym Karolina z którą widzę się częściej niż kiedykolwiek, przyjaciółka z Orzysza. Poza tym przyjaciele z Białegostoku, Krakowa, Wiednia no i oczywiście kilka szczególnych osób, które spotkałam tutaj i które w jakiś sposób mnie zmieniły.

7. Najważniejsza myśl
Najważniejsza myśl na dzień dzisiejszy to planowanie przyszłości i dopowiedz na pytanie "Co dalej?". Wracać do Polski, czy zostać tutaj? Mój priorytet to znaleźć pracę i nigdy nie pozwolić na zapomnienie tego, co spotkało mnie tu w Czechach podczas mojego EVS.

Komentarze

  1. Brawo! Dziękuję za odrobienie pracy domowej :). Cieszę się, że jestem częścią tego, co u Ciebie najważniejsze :)

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza